Yeni Askerlik Sistemi Çıkınca Askerde Olanlar Ne Yapacak?

Hayata geçirilecek yeni askerlik sistemi ile hali hazırda silah altında olan askerlerin terhisi için kademeli formül gündeme getiriliyor.

SİYASET 08.06.2019, 11:58
Yeni Askerlik Sistemi Çıkınca Askerde Olanlar Ne Yapacak?

130 Bin Er Terhis İçin Bekliyor 
Yeni askerlik sistemi 11 Haziran tarihinde Meclis’te görüşülecek. Bu teklifin kabul edilmesi durumunda askerlik 6 aya düşecek. Bu durumda hali hazırda silah altında olan erler ise 6 ayı doldurmuş iseler terhis olma imkanı elde edecek. Ancak bu durumun güvenlik zafiyeti yaratabileceği yönünde görüşler ortaya atıldı. Zira deneyimli er ve erbaşların terhis olması anlamına gelecek olan bu sisteme karşın kademeli terhis sisteminin devreye sokulması planlanıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar herhangi bir zaafa izin vermeden bu sistemi devreye sokacaklarını dile getirdi. 

Sistemin hayata geçmesi ile birlikte 130 bin er terhis olma imkanı elde edecek. Dolayısıyla ilk etapta kademeli sistem tercih edilecek. Bedelli askerliğe gitmek isteyen adaylar ise hali hazırda kontenjanların yeterli olmayacağını dile getiriyorlar. Ayrıca bedelliye başvurabilecek durumda olanlar tecillerini iptal edecek ve bedelliye gidememeleri durumunda da bakayaya düşeceklerdir. İşte bu nedenle kontenjanların artırılması ya da belirli bir kesime öncelik verilmesi talep edilmektedir. İşte tüm bu durumlar Meclis’te görüşülecek ve nihayetinde en az mağduriyet oluşturacak şekilde düzenlemeler yapılacaktır. Bu kapsamda tüm askere gidecek adaylar ve askerdekiler 11 Haziran tarihini beklemeye başladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)