Venezuela Lideri Maduro Suikast Girişiminde Sağ Kurtuldu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bir askeri geçit töreninde konuşma yaptığı sırada drone ile suikast girişimine uğradı.

SİYASET 05.08.2018, 22:14
Venezuela Lideri Maduro Suikast Girişiminde Sağ Kurtuldu

Suikast Girişimi

Suikast iddiasına konu olan olay Devlet Başkanı Maduro’nun başkent Karakas'taki bir askeri geçit töreninde konuşma yaptığı sırada yaşandı. Ulusal ordunun kuruluşunun 81. Yılı etkinlikleri yapılıyordu.  Canlı yayınla yayınlanan konuşma nedeniyle olay kameralara an be an yansıdı. Maduro’nun aniden yukarıya bakması ve askerlerin kaçtığı görüntüler kameralarda görüldü.

Venezuelalı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre patlayıcı yüklü olan iki drone kullanıldı ve olayda 7 asker yaralandı. Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez patlayıcı yüklü iki droneun protokol yakınlarında infilak ettiğini açıkladı. Maduro da konuşması sırasında cisimlerin yaklaştığını fark ediyor ve zırhlı kalkan ile korumaya alınıyor. Görüntülerde iki drone art arda patlıyor.

Kolombiya Hedef Gösterildi

Maduro olay sonrasında yaptığı açıklamada suikastın sorumlusu olarak Kolombiya’yı gösterdi. ABD içindeki bazı unsurlar ve Kolombiya’nın kendisini öldürmek için sağcı komplo kurduğunu aktardı. Saldırının ardındaki ismin Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos olduğuna emin olduğunu belirtti.

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez ise Maduro’nun aksine olayın failleri olarak Venezuela'nın sağ muhalefetini gösterdi. Seçimlerden sonra bir kez daha başaramadıklarını ifade etti.

Kolombiya ise suçlamaların temelsiz olduğunu söyleyerek, suikast iddialarını reddetti. Olaya ilişkin soruşturma başlatılarak bazı kişiler tutuklandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)