Uzman Çavuşların Kadroya Alınması İçin Kanun Teklifi

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter tarafından uzman çavuşların kadroya alınması için kanun teklifi verildi.

SİYASET 10.03.2020, 08:48
Uzman Çavuşların Kadroya Alınması İçin Kanun Teklifi

Kadro İçin Harekete Geçildi

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak uzman çavuşların kadroya alınması için harekete geçtiklerini açıkladı. Böylece uzman çavuşların kadroya alınması ile mali hakları da artacaktır.

Sözleşmeli olarak göreve başlayan uzman erbaşların iş güvencesi yoktur. Kadrolu olmadıkları için yeni dönemde sözleşmelerinin yenilip yenilenmeyeceği belli değildir. Kahramanca görev yapan TSK personellerinin kendilerini güvence altında hissetmeleri gereklidir. 

Sözleşmeli personeller ile kadrolu personeller aynı yerlerde ve pozisyonlarda tehlikeli görevleri yerine getirmektedir. İşte bu durum anayasal bir hak olan eşitlik ilkesine aykırıdır. 

Türk Silahlı Kuvvetleri son dönemlerde profesyonel askerlik için yeni adımlar atmaktadır. Bu adımlardan biri de kadrolu olarak personel çalıştırılmasıdır. Sözleşmeli personeller, kadrolulara nazaran daha iyi verim sağlayamamaktadır.

Bunun sebebi ise en donanımlı ve en verimli oldukları zaman işten ayrılmaları gerekmesidir. İşte bu durum aynı zamanda kaynak israfıdır. Çünkü TSK tarafından verilen eğitimler boşa gitmektedir. Yeni alınan sözleşmeli personel yeniden aynı aşamalardan geçmektedir.

Uzman erbaşların yaşadığı maddi ve manevi kayıplarının giderilmesi için mesleki güvence verilmesi şarttır. Bu nedenle sözleşmeli personeller kadroya geçirilmelidir. İşte bu gerekçelerle ilgili kanunlarda değişiklik yapılarak uzman çavuşlara da kadro verilmesi sağlanmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)