Ücretsiz İzne Çıkarılana Maaş Desteği Verilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, korona virüs nedeniyle ücretsiz izne çıkarılanlara maaş desteği ödeneceğini açıkladı.

SİYASET 08.04.2020, 16:05
Ücretsiz İzne Çıkarılana Maaş Desteği Verilecek

4,4 Milyon Aileye Nakdi Yardım Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, korona virüs kapsamında vatandaşlara yapılan mali yardımlar hakkında bilgi verdi. İlk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım yapılmakta olan 2,1 milyon aileye bin lira nakdi yardım yapıldı. 

İkinci adım olarak ise 2,3 milyon aileye sosyal yardım yapılmasına karar verildi. Geliri olmayan kişilerden alınan başvurular neticesinde bu kişiler belirlendi ve her haneye bin lira yardım yapıldı. Bu şekilde 4,4 milyon haneye nakdi yardım yapılmış oldu. 

Ücretsiz İzindekilere Maaş Desteği

Bakan Albayrak, KOBİ ve esnafların salgın nedeniyle mağdur olmaması için alınan önlemleri açıkladı. Mücbir sebep nedeniyle vergi ve SGK ödemeleri ertelendi. Kapanan ya da kısmi çalışma uygulayan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinden ödeme yapılacaktır. Bu kapsamda çalışmayan işçilerin maaşının bir kısmı daha ödenecektir. 

Ücretsiz izne çıkarılan işçiler de kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak ve maaşlarını almaya devam edebilecektir. Bunun için işverenler başvuru yapmaya devam etmelidir. 

30 binden fazla esnafa limitli ticari kart sağlandı. KOBİ’ler için işe devam desteği sağlandı. 51 binden fazla başvuru yapıldı ve 23 bin firmaya ödeme yapıldı. KOBİ’lere 2,8 milyar liralık ödeme yapıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)