Türkiye Olmadan AB Eksik Kalır

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva Türkiyenin Avrupa Birliğinin yakın dostu olduğunu, Türkiye olmadan AB'nin eksik olacağını belirtti.

SİYASET 08.01.2018, 23:25 10.01.2018, 17:31
Türkiye Olmadan AB Eksik Kalır

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva Bulgaristan Devlet televizyonuna açıklamada bulundu. Bulgar Başbakanı Boyko Borisov ile birlikte yaptıkları Türkiye ziyaretinden sonra ikili ilişkileri değerlendirdi.

Zaharieva Türkiye ziyaretinde Bulgaristan ve Türkiye ilişkileri ile Dünya'da ve Bölgede meydana gelen gelişmelerin ele alındığını ifade etti. ve konuşmasına şu şekilde devam etti.

"Avrupa-Türkiye ilişkilerinde olumlu sinyaller alıyoruz. Türkiye ziyareti sırasında cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanı ile görüşmelerimizde, dostlar arasındaki sorunları gözardı etmeden, olumlu şeylere odaklanmamız gerektiği konusunda mutabık kaldık. Türkiye, AB'nin yakın ortağı olmadan ne AB'nin dış sınırlarını başarıyla korumak ne de terörizmle mücadelede başarılı olmak mümkün."
Zaherieva Türkiye'nin AB'nin ve Bulgarista'nın en önemli ortaklarında olduğunu ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Bulgaristan'daki Türk iş sektörünün güçlü olduğunu ve daha da genişleyebileceğini vurguladı, iki ülkenin ulaşım, doğalgaz aktarımı ve daha birçok alanında karşılıklı menfaatleri bulunduğuna dikkat çekti.

Zaharieva, "Son iki aydaki olumlu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Bulgaristan'ın AB Konseyi dönem başkanlığı takviminde yer almıyor olmasına rağmen bir AB-Türkiye zirvesinin düzenlenmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum." dedi.

Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığına ilişkin yapılacak tüm toplantılara Türkiye'nin ilgili bakanlarını da davet edeceklerini aktardı.

Türkiye'nin yardımları ile restore edilen İstanbul'daki Sveti Stefan Kilisesi'nin açılış törenine de değinen Zaharieva, "Dini ve kültürel mirasların koruma altında olması gerekiyor. Açılış törenine katılım, dinler arası ilişkilerin nasıl olması gerektiği konusunda güzel bir örnek teşkil etti. Hoşgörülü olmalıyız. Son dönemde ağır basan nefret dilinin dünyaya asla refah getirmeyeceği bellidir." dedi.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@