Türk Bilim Ekibi Antartika’ya Uğurlandı

Antartika’da araştırma yapacak olan 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti bugün törenle uğurlandı.

SİYASET 09.02.2020, 22:18
Türk Bilim Ekibi Antartika’ya Uğurlandı

Her Yıl Düzenleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen Ulusal Antarktika Bilim Seferinin bu sene dördüncüsü yapıldı. Araştırma yapacak olan bilim ekibi 24 kişiden oluşuyor ve 40 gün süreyle Antartika’da kalarak araştırma yapacaklar.

Heyet bugün İstanbul Havalimanı'ndan  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve diğer katılımcılar tarafından uğurlandı.

Antartika kıtası herhangi bir devletin yönetimi altında değildir. Danışman ülkelerin katılımları ile kıta yönetilmektedir. Türkiye de bu kıtada gözlemci statüsü ile söz sahibidir. Ancak Türkiye de danışman ülkeler arasında yer almayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için 2017 yılında Antartika’ya ilk sefer düzenlendi. Bilim seferlerinde kıta ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Bilim seferleri o günden beri her sene yapılıyor. 

Bilim Üssü Kuruldu

Geçtiğimiz yıl Antartika’da geçici bilim üssü kuruldu. Bu sene giden heyet çalışmalarını bu üstte yapmaya devam edecektir. 40 gün boyunca burada araştırmalar yapılmaya devam edilecektir. Araştırmalar yer bilimleri, canlı bilimleri ve deniz bilimleri olmak üzere 3 ana başlık altında toplanacaktır. 40 günlük süreçte 15 proje hayata geçirilecektir. Elde edilen veriler dünya ile paylaşılacaktır. Böylece diğer ülkelerle işbirliği yapmak mümkündür. Ayrıca oraya giden bilim insanlarının zorlu çalışmalarının belgeseli de yapılacaktır. Böylece yapılan çalışmalar Türk halkı tarafından da görülecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@