TBMM Açıldı! Milyonlarca Vatandaşın Beklediği Yasalar

Seçim atmosferinden bir türlü kurtulamayan Türkiye 23 Nisan ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla 3600 ek gösterge, nafaka, bedelli askerlik ve yeni hal yasalarını görüşmek için Meclis gündemine gelecek peki ayrıntılar neler...

SİYASET 24.04.2019, 12:21
TBMM Açıldı! Milyonlarca Vatandaşın Beklediği Yasalar

Yeni askerlik sistemi bedelli kalıcı hale getirilecektir. 21 günlük askerlik süresinin ardından isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra isterse terhis olacak isteyen 6 ay daha maaşlı şekilde askerliğine devam edebilecek. Yeni sistemin bütün ayrıntıları Meclis oturumunda görüşülecek ve karara bağlanacaktır.

Kamuoyunun vicdanını derinden sarsan nafaka sistemi sürekli tartışmalara neden olmaktadır. Süresiz nafaka sisteminde köklü değişiklik Meclis gündeminde. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Adalet Bakanlıkları konuyla ilgili çalışmalarına hız verdiklerini açıklamışlardı.  Milliyetçi Harekât Partisi konuyla ilgili bir teklif Meclise getireceği belirtilmekte. MHP’nin teklifi kabul edilirse süresiz nafaka 5 yıl ile sınırlandırılacaktır.

Son zamanların en çok konuşulan konusu hal yasası gıda fiyatlarının kontrol altına alınması için önemi bir adım olarak görülmekte. Bu konu da Meclis için önemli bir gündem maddesi olacağı belirtilmekte. Yeni yasa ile komisyonculara kötü haber niteliği taşıyor.

3600 ek gösterge ekonomi yönetiminin gündemindeki önemli konu başlıklarından birini de yaklaşık 1 Milyon 600 Bin memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge oluşturmakta. Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış olacağı kesin.

Ancak 3600 ek göstergenin belli meslek guruplarına verilmesi ANAYASANIN EŞİTLİK ilkesine aykırı olduğunu açıklayan hukukçular bu kanun farklı meslek guruplarında ayrıştırmaya ve uçurumları daha da açmaya devam edeceğini tv kanallarında açıkladılar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)