Tahran’dan Suriye İçin Silahları Bırakma Çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nde ateşkes çağrısında bulunuldu.

SİYASET 07.09.2018, 21:26
Tahran’dan Suriye İçin Silahları Bırakma Çağrısı

Erdoğan 3. Zirve İçin İran’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı üçlü İdlib zirvesi Tahran'da yapıldı. İlk olarak liderler arasında ikili görüşmeler yapıldı. Daha sonra zirve başladı ve görüşmeler sona erince üç lider ortak basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında burada bulunmalarının sebebinin Suriye’de yaşanan insani drama son vermenin yollarını aramak olduğunu söyledi. Suriye’de rejimin dizginlenmemesinin hangi tehlikelere yol açacağını aktardıklarını söyledi. İdlib halkının Türkiye’ye sığınacağını ancak 3.5 milyon mülteciye ev sahipliği yapacak gücümüz olmadığını aktardı. Bu açıklamalarda bulunan Erdoğan, ateşkes çağrısını yineledi.

12 Maddelik Bildiri Yayınlandı

Erdoğan’ın ateşkes çağrısı yaptığı zirvede, Ruhani teröristlerin silahlı eylemlerine son vermesini istedi. Putin ise diğer liderlere katılarak silahları bırakma çağrısı yaptı.

12 maddelik bildiride güncel durum ele alınarak Suriye Arap Cumhuriyeti’yle ilgili gelişmeler değerlendirildi. BM’nin terör örgütü olarak tanımladığı oluşumlara karşı işbirliğini sürdürme kararlılığı vurgulandı. Siyasi çözüm sağlanması için Suriye öncülüğünde istişarelerin devam edeceği belirtildi.

Suriyelilere insani yardım gönderme, sosyal ve ekonomik tesisler sağlama, temel altyapı unsurlarını oluşturma gibi yardımların arttırılması için uluslar arası topluma çağrı yapıldı. Sivillerin korunması ve insani erişimin sağlanması kararlılığı yinelendi. Sivillerin ülkeye dönüşü için güvenli şartların oluşturulması istendi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@