Suriye’den Yeni Göç Dalgası Gelebilir

Suriye rejimi ve Rus uçaklarının yoğun bombardıman altında tuttuğu Hama ve İdlib’ten yüz binlerce sivil yollar düştü.

SİYASET 10.01.2018, 11:04 10.01.2018, 17:31
Suriye’den Yeni Göç Dalgası Gelebilir

Suriye’de Hama ve İdlib şehirlerine yönelik yoğun bombardıman yüz binlerce Suriyeliyi yollara düşmesine sebep oldu. Esed ve Rus uçaklarının bölgedeki bombardımanlarını devam ettirirse Türkiye'ye doğru 2 milyonluk bir göç dalgasının kapıda olduğu ifade diliyor.

Suriye’nin Hama kırsalında Rusya desteklediği hava saldırılarını sürdüren Suriye rejimi, 10 günde 100’ün üzerinden yerleşim birimini ele geçirdi. Hava saldırılarından kurtulmak rejimin ele geçirdiği köylerden kaçan 300 bin Suriyeli, muhaliflerin kontrol ettiği İdlib bölgesine yöneldi.

Havanın soğuması ve devam eden bombardımanlar nedeniyle şartların her geçen gün daha fazla ağırlaşıyor. İdlib Meclisi, mevcut durumun devam etmesi halinde 2 milyondan fazla sivilin Türkiye sınırına sığınacak diye uyardı.

Suriye Yardım Koordine Birimi Derneği Başkanı Muhammed Hasno, yardım kuruluşlarının sivillere çadır yetiştirmek için büyük çaba sarf diyor ancak sınırda kamp kuracak alan kalmadığını belirtti. Yerlerinden ayrılamayan mağdurların ise gıda ve tıbbi ihtiyaçlar olmak üzere büyük sorunlarla baş etmeye çalıştığını kaydeden Hasno, “İnsanlar çarşı pazara çıkamıyor. Okullar kapalı. Yerleşim birimleri yanında lojistik yolları da sürekli bombalanıyor” diye konuştu.

Esed rejiminin İdlib’e düzenlediği saldırıların artması üzerine, Türkiye devreye girdi. Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Saldırılardan Türkiye’nin rahatsızlık duyduğu aktarıldı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Astana’da rejimin garantörlüğünü üstlenen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherian Fard’a Türkiye’nin bu konudaki rahatsızlığı dile getirildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@