Sosyal Medya Kısıtlaması! Mecliste Son Dakika

Sosyal düzenlemesi TBMM’de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızına hakaret sonrasında gündeme gelen sosyal medya kısıtlaması için taslak çalışmaları üzerinde konuşuldu…

SİYASET 03.07.2020, 11:59 03.07.2020, 15:01
Sosyal Medya Kısıtlaması! Mecliste Son Dakika

Temsilci Zorunluluğu Geliyor

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük kızı Esra Albayrağa hakaret içerikli paylaşımlar yapılmıştı. İlgililer hakkında adli işlem yapılırken Erdoğan sosyal medya platformlarının kontrol edilmesi için çağrıda bulunmuştu. İşte bu çağrı yanıt buldu ve çalışmalar derhal başladı. TBMM bugün görüşüldü.

AKP çeşitli modeller üzerinde çalışmaya başladı. Twitter, İnstagram, Facebook gibi dünya çapında kullanılan ancak yurtdışı kaynaklı platformlarda temsilci bulundurulacak. Bu platformların Türkiye’de ofis açarak temsilcilik bulundurması sağlanacak. Bu düzenleme için şirket yetkilileri ile iletişime geçildi. Facebook ve İnstagram’ın sıcak baktığı ancak Twitter’ın olumsuz olduğu belirtildi.

Avrupa Örnekleri İnceleniyor

Sosyal medya platformlarının kullanımı sırasındaki kısıtlamalar hakkında Avrupa ülkeleri de inceleniyor. Örneğin Almanya’da zararlı içeriğin kaldırılması için 24 saatlik süre tanınıyor ve istenilen yapılmazsa 50 milyon euro ya kadar ceza kesilebiliyor. Fransa’da da benzer bir düzenleme yer alıyor. Örneğin çocuk istismarı ya da terör propagandası yapan paylaşımların 1 saat içinde kaldırılması gerekiyor. Kurallara uyulmazsa yüksek cezalar kesiliyor.
İşte bu düzenlemelerin bir benzerinin de ülkemiz için hayata geçmesi amacıyla AKP’li hukukçular tarafından çalışmalar yapılıyor.

Sahte Hesaplara Darbe

Yapılan düzenlemeler arasında sahte hesaplara da yer verilecek. Bu hesapları kullanıp, kimliğini gizlemeye çalışan kişilerin haksız paylaşımlar yapmasının önüne geçilecek. Yapılan çalışmaların ilerlemesi ile taslak ortaya çıkacak. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen sosyal medya yasakları bir anda çıkan birşey olmadığını ifade etmiştik. Sosyal medya yasağı değil bu fake hesaplara darbe niteliğinde bazı kesimler sahte hesaplar açarak Devlet büyüklerine, siyasilere, sanatçılara, iş adamalarına ve bir biri hakkında küfürler savuran bu zihniyete indirilen bir darbedir, denildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)