Sınır Kapılarında Oy Verme İşlemi Başladı

Ülke genelinde 24 Haziran’da yapılacak olan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri için oy verme işlemi sınır kapılarında başladı.

SİYASET 08.06.2018, 17:40
Sınır Kapılarında Oy Verme İşlemi Başladı

Yurtdışında Yaşayan Seçmenler Oy Kullanmaya Başladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim takviminin ilan edilmesi ile seçime ilişkin tüm hazırlıklar tamamlanmaya başlanmıştı. Hazırlıkların tamamlanması üzerine seçim takvimine uygun olarak oy verme işlemleri başladı. İlk oylar yurtdışında yaşayan seçmenler tarafından kullanıldı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri için bugün Atatürk ve Sabiha Gökçen  havalimanlarında oy vermeye başladı. Bu seçmenler için Atatürk Havalimanı geliş ve gidiş  katında belirlenen iki noktaya toplamda 12 sandık yerleştirildi. Yurtdışında yaşayan ve seçmen kaydı bulunan kişiler pasaport ve kimlik ibraz ederek oylarını kullandı. Böylece yurtta ilk oy kullanma işlemleri başlamış oldu. 

Oy kullanma işlemi sabah saat 08.00’da başladı. Sandıkların önünde sıralar oluştu. Havalimanları ve gümrük kapılarında oy verme işlemleri tatiller dahil 24 saat devam edecek. Oy verme işlemi 24 Haziran 2018’de sona erecektir. 

İkinci Turda Oy Kullanma
Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa havalimanlarında oy verme işlemleri 30 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah 08.00’da başlayacak. Oy verme süresi 8 Temmuz 2018 17.00’da sona erecek. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler bu tarihlerde ilgili yerlerde oy kullanabilecek. Ülke çapında oy verme işlemi ise 24 Haziran’da olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)