Seçime Günler Kala YSK Seçim Uyarısı Yaptı

24 Haziran'da yapılacak olan seçimler öncesi YSK oyların hangi durumlarda geçerli ya da geçersiz olacağını açıkladı.

SİYASET 16.06.2018, 22:00
Seçime Günler Kala YSK Seçim Uyarısı Yaptı

İrtifak Kafaları Karıştırdı

Milletvekili seçimleri için bazı partilerin ittifak yapması bazı vatandaşların kafasını karıştırdı. Bunun yanı sıra seyyar sandık uygulaması yapılacak olması, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin aynı gün yapılması da bazı soru işaretlerine sebep oldu. Bu sebeple YSK bazı açıklamalarda bulundu.

27. Dönem milletvekili seçimleri oy pusulası YSK tarafından çekilen kura ile belli oldu. AK Parti ve MHP'nin kurduğu BBP'nin desteklediği Cumhur ittifakı pusulanın ilk sırasında yer alacak. CHP, İP ve SP tarafından kurulan, DP tarafından desteklenen millet ittifakı ise pusulanın sonunda yer alacak. İki ittifakın arasında ise bireysel olaraktan seçime giren partiler bulunacak.

Oylar Nasıl Kullanılacak

İrtifak bölümüne, belirli bir partiye denk gelmeksizin basılan evet ya da tercihi mührü geçerli sayılacak ve ittifaka ortak oy kazandıracak. Eğer mühür siyasi parti için ayrılan mühür alanı ya da parti simgesi alanına basılmışsa o oy ilgili partiye sayılacak.

Mühür diğer bir siyasi parti ya da ittifak alanına kaymadığı takdirde birden çok kez basılsa da geçerli olacak. Mühür çizgi üzerinde kalırsa geçerli sayılırken diğer bir partiye katarsak geçersiz sayılacak. İrtifak alanında farklı partilere basılan oy geçerli olacak ve ittifakın ortak oyu kabul edilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)