Seçim Kesin Sonuçları Açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu 24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı.

SİYASET 05.07.2018, 22:40
Seçim Kesin Sonuçları Açıklandı

İşte Sonuçlar

YSK tarafından açıklanan veriler ile Anadolu Ajansı’nın verileri arasında herhangi bir ihtilaf olmadığı görüldü. YSK verilerine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %52,9 oy oranı ile cumhurbaşkanı seçildi. En yakın rakibi olan Muharrem İnce ise %30,64 oy oranında kaldı.

Milletvekili sayılarına bakıldığında ise en çok milletvekilinin 295 ile AK Parti tarafından çıkarıldığı belirlendi. Ardından ise 146 milletvekili çıkaran CHP geldi. Meclisteki üçüncü büyük parti ise HDP oldu. HDP %11,70 oy oranı ile 67 milletvekili çıkarmayı başardı.

Seçimlerde milletvekili çıkaramayan partiler de oldu. Bu partiler arasında Saadet Partisi, HÜDA PAR ve Vatan Partisi yer aldı. Ancak Saadet Partisinin iki adayının CHP sıralarından milletvekili seçildiklerine de değinmemiz gerekir.

Seçim sonrasında bir hayli büyük tartışmalara sebebiyet veren Anadolu Ajansı polemiği ise bu verilerin açıklanmasının ardından sona erdi. Zira YSK verileri ile Anadolu Ajansı verilerinin birbirlerine tam olarak uyuyor olması soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Ayrıca Muharrem İnce tarafından da seçim yenilgisi ilan edilmişti.

YSK’nın seçim sonuçlarını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı’nın yeni görevine başlaması için geri sayım başladı. Böylelikle yeni hükümet sistemi de hayata geçirilmiş olacak. Ardından da kararnameler çıkarılmaya başlanabilecek. Bu kapsamda ilk uyum KHK’sı olan 698 sayılı KHK’nın da yayınlandığını ifade etmeden geçmeyelim.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)