Sağlık Çalışanlarına Şiddet İçin Kanun Teklifi Sundu

Sağlı çalışanlarına şiddetin önlenmesi için CHP’nin sunduğu teklifin reddedilmesinden sonra AK Parti ve MHP yeni yasa teklifi hazırladı.

SİYASET 09.04.2020, 22:00
Sağlık Çalışanlarına Şiddet İçin Kanun Teklifi Sundu

Sağlıkta Şiddet Yasası Bir An Önce Çıkmalıdır

Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi bir süredir siyaset gündemini de meşgul etmektedir. Sağlık çalışanlarına büyük görev düşen ve fedakarlık yapılan bir dönemde olduğumuz şu günlerde yasanın çıkması elzemdir. Bu nedenlerle öncelikle CHP tarafından yasa teklifi hazırlanarak TBMM’ye sunuldu. Bu teklif yetersiz görüldüğü gerekçesi ile reddedilmişti. 

Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için yeni yasa teklifi ise MHP ve AK Parti tarafından hazırlanarak TBMM’ye sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin basına açıklamalarda bulundu. Bu değişikliğin sadece kamudaki sağlık çalışanlarını değil, özel sektördeki sağlık çalışanlarını da ilgilendirdiğini açıkladı. 

•    Hakaret, tehdit, yaralama ve görevi erteleme suçlarının mağduru sağlık çalışanı ise cezalar yüzde 50 artırımlı olarak uygulanacaktır. 
•    Bu suçlar için erteleme ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilemeyecektir. 
•    Mağdur olan sağlık çalışanı, faile sağlık hizmeti sunmaktan kaçınma hakkına sahip olacaktır.

Söz konusu düzenlemeler yapılırken sağlık çalışanlarının da görüşü alındı ve yasaya son hali verildi. Yasa TBMM’de görüşüldükten sonra onaylanırsa kabul edilecektir. Teklif meclis başkanlığına sunuldu ancak ne zaman görüşüleceği belli değildir. Meclise geldikten sonra vekillerin oyu ile yasa çıkabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)