Sağlık Çalışanların Özlük Hakları İçin 2 Yeni Kanun Teklifi Verildi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili olarak görev yapan Sefer Aycan, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için 2 yeni kanun teklifi verdi.

SİYASET 26.04.2020, 21:50
Sağlık Çalışanların Özlük Hakları İçin 2 Yeni Kanun Teklifi Verildi

Ek Ödemelerin Artırılması

Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na sunulan kanun teklifinde döner sermayeden sağlık personellerine ayrılan gelirin artırılması önerildi. Ödemelerin artırılması ile birlikte yaşlılık ve emekli aylıklarına da etki etmesi konusunda ayrıca öneride bulunuldu. 

Verilen teklife göre sağlık çalışanlarının tamamına her bir yıl için 90 gün fiili hizmet zammı verilecek. Yoğun bakımlarda ve acil servislerde çalışan personellere ise 120 gün fiili hizmet zammı verilmesi teklif edildi. Her iki kanun teklifinin gerekçesi olarak Koronavirüs salgını gösterildi. Bu salgın sürecinde fedakar bir şekilde çalışan sağlık personellerinin bir nebze olsun bunun karşılığını alabilmeleri amaçlanmaktadır. 

Verilen kanun teklifleri öncelikli olarak komisyonda görüşülecek. Eğer komisyon oylamasında yeteri kadar çoğunluk sağlanırsa bu durumda teklifler genel kurula aktarılacaktır. Genel kurulda da kanunun geçmesi için gereken salt çoğunluk sağlanırsa kanun yasalaşacaktır. Kanun resmi gazetede yayınlanması ile birlikte yürürlüğe girecektir. Ancak bu konuda partilerin nasıl bir tutum sergileyecekleri henüz bilinmiyor. Ayrıca böyle bir bütçenin olup olmadığı konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da onayının alınması gereklidir. Tüm bunların olumlu sonuçlanması durumunda sağlık personellerine ek ödemeler yapılması söz konusu olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)