Rusya’dan 5 Mart Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Martta Rusya lideri Putin ile bir araya geleceklerini açıklamasına rağmen Rusya cephesinden o tarihte Putin’in başka planı olduğu açıklaması yapıldı.

SİYASET 27.02.2020, 18:03
Rusya’dan 5 Mart Açıklaması

Çatışmanın, karşılıklı manevraların ve şiddetin sürekli olarak devam ettiği ve giderek insanlık dramına dönüşen İdlip konusu ile ilgili olarak çözüm için dünya liderleriyle masaya oturmayı gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına Kremlin’den hiç beklenmedik bir cevap geldi.

Geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir zirve planlandığını gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En kötü ihtimalle 5 Mart’ta bizim Sayın Putin ile bir araya gelmelerinin söz konusu olduğunu açıklamıştı.

Rusya İle İpler Kopuyor İddiası

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarına karşılık bugün Kremlin’den son derece şaşırtıcı bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in İstanbul’da İdlib özelinde bir görüşme gerçekleştirmeyeceği bilgisini verdi.

Peskov, “Putin’in 5 Mart için başka planları olduğunu” açıkladı. Dün tekrar acı haberin gelmesi ve 3 adet şehidimizin olduğunun açıklanması ile birlikte Türkiye ve Rusya arasında iplerin kopma noktasına geldiği ifade ediliyor. Özellikle Rusya cephesinin İdlip konusunda uzlaşmanda uzak tavrı ile birlikte Rusya liderinin daha önce onay vermesine rağmen görüşme planının olmadığını açıklamasının bunun bir sonucu olduğu ifade ediliyor. Bölgede Rus ve Türk kuvvetlerinin karşı karşıya gelmesi ise dünya genelinde en çok korkulan ve endişe duyulan konuların başında geliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)