Rusya İle Zorunlu Anlaşma

İdlip konusunda Rusya ile Türkiye’nin karşı karşıya kalması ile birlikte iki ülke liderlerinin yaptığı görüşmede kısmı anlaşma açıklaması yapıldı.

SİYASET 22.02.2020, 17:20
Rusya İle Zorunlu Anlaşma

Türkiye’nin ABD ile yaşadığı gerilim sonrasında Rusya ile yakınlaşmıştı. İki ülke pek çok alanda iş birliğine gitmesi ve Türkiye Rusya’da S-400 hava savunma sistemi almıştı. Fakat Türkiye ve Rusya arasında yaşanan İdlip anlaşmazlığı ve Rusya destekli rejim güçlerinin Türk gözlem noktalarına saldırması ve verilen şehitlerden sonra hat safhaya çıkan gerginlik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Putin arasında yapılan görüşme sonrasında bir nebze de olsa azalmışa benziyor.

Buna rağmen Türk askerinin Suriye sınırına sevkiyat yapmaya devam ettiği ve İdlip bölgesine operasyonun hala masada olduğu ifade ediliyor. Özellikle rejim güçlerinin tekrar bir saldırı yapması durumunda Türkiye’nin İdlip bölgesine geniş kapsamlı bir operasyon düzenlemesine kesin gözüyle bakılıyor.

İki Ülkede Saldırıların Durdurulmasını Talep Etti

Erdoğan ile Putin arasında yapılan telefon görüşmesine Erdoğan’ın rejim güçlerinin İdlip’e yaptıkları saldırıların bir an önce durdurularak Soçi mutabakatının tam olarak uygulanmasını istediği belirtiliyor. Rusya lideri Putin ise bölgede aşırılıkçı grupların faaliyetlerinin sonlandırılmasını ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini talep ettiği belirtildi.

Bölgede şimdilik çatışmalar şiddetini kaybederken önümüzde ki hafta İdlip’e herhangi bir operasyon olup olmayacağı noktasında belirleyici bir gün olacağı ifade ediliyor. Ayrıca bazı kaynaklar Rusya liderinin Bölgede ki komutanlarına söz dinletemediğini iddia ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)