''Önümüzdeki Günlerde Zam Yağmuru Sürecek''

CHP’li Faik Öztrak’tan önümüzdeki günlerde zam yağmurunun devam edeceğini ve asgari ücretlinin yaşamaya bile hakkı kalmayacağını ifade etti.

SİYASET 02.07.2019, 22:05
''Önümüzdeki Günlerde Zam Yağmuru Sürecek''

Seçimin Faturası Vatandaşa Kesiliyor
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, dün yaptığı meclis konuşmasında zamlara ve zamlar karşısında yaşam şansı kalmayan asgari ücretlinin durumuna değindi. Seçimden hemen sonra çay, şeker ve benzine yapılan zammı hatırlattı. Bu zamlara şimdi de elektrik eklendi. Öztrak zam yağmurunun devam edeceğini söyledi. Öztrak’ın konuşmasının özeti şu şekildedir.

Türk- İş verilerine göre bekar bir çalışanın aylık yaşam giderleri 2.559 liradır. Bu veriler karşısında asgari ücretliye yaşam hakkı bile verilmediğini söyledi. Ayrıca kamuoyu ile paylaşılan enflasyon verilerinin gerçek olmadığını da ekledi. 
Çiftçinin traktör deposunun dolum maliyeti zamlarla birlikte 552 liradan 571 liraya çıkmıştır. Çiftçinin maliyeti arttığı için ürünlerin maliyeti de artmak zorundadır. Üstelik ilerleyen günlerde zam haberleri gelmeye devam edecektir. 

Faizsiz bütçe açığı şu anda 66 milyar liradır. Seçimlerde yapılan gereksiz giderler nedeniyle artan açık, şu anda yapılan zam ve vergilerle kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda sorulan sorular da TÜİK tarafından yanıtsız kalmaktadır. Kamuoyu da TÜİK tarafından açıklanan rakamlara şüphe ile yaklaşmaktadır. 

Bu tablo karşısında şu an gelen zam haberleri sadece başlangıçtır ve önümüzdeki günlerde çeşitli ürün kalemlerine zam gelmeye devam edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)