Normalleşme Takvimini Erdoğan Açıkladı

Bugün yapılan kabine toplantısı sonrasında Erdoğan normalleşme için adım adım yapılacakları açıkladı.

SİYASET 04.05.2020, 21:56 22.06.2020, 21:47
Normalleşme Takvimini Erdoğan Açıkladı

Aşama Aşama Yapılacaklar

Erdoğan öncelikle salgın sonrasında tamamen normalleşme olmayacağını, eski günlere dönmek için aşı bulunmasının şart olduğunu söyledi. Ancak kademeli olarak, önlemlere uymak kaydıyla sosyal hayat başlayacaktır. 

İlk olarak 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağı kademeli olarak gevşetilecektir. Şu an için belirli günlerde 4 saat süreyle dışarı çıkma izinleri olacaktır. 

31 il için uygulanan giriş çıkış yasakları 7 il için kaldırıldı. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay ve Malatya illeri için seyahat yasağı kaldırıldı. Diğer iller için uygulanan seyahat yasağı ise 14 gün süreyle uzatılmıştır. 

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi yerler ise 11 Mayıs tarihi itibariyle açılacaktır. Ancak belirlenen önlemlere uyacak, saatte bir müşteri alabilecektir. 

Alışveriş merkezleri için de 11 Mayıs tarihinde açılması öngörülmüştür. Buralar için sağlık Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı tarafından uyulması gereken kurallar belirlenecektir.

Ücretsiz maske dağıtımında yaşanan sorunlar ve normalleşme süreci de gözetilerek maske satış izni verilecektir. Ancak maskeler için bir üst sınır belirlenecektir. Böylece vatandaşlar fahiş fiyatlardan korunacaktır.

Askerlerle ilgili faaliyetler 1 Haziran’da başlarken, celp hizmetleri 5 Haziran’da başlayacaktır. Bedelli askerlik hizmetleri ise 20 Haziran’da başlayacak. Adliyelerde duruşmalar ise 15 Haziran tarihinde yeniden başlayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)