MYO Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik, Yanlış Anlaşıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

SİYASET 08.01.2018, 18:46 10.01.2018, 17:31
MYO Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik, Yanlış Anlaşıldı

Bakan; Faruk Özlü, Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerli konusunda açıklamalarda bulundu. MYO mezunlarının kısa dönem askerlik taleplerinin gündemde olduğunu belirtti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Kısa Dönem askerlik ile ilgili açıklamasında;

"Bunu biz birkaç defa görüştük. Üniversite mezunlarından ziyade, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Hastanelerin doktordan fazla hemşire ihtiyacı var. Bana bir iş adamı geldi, 'Ben bir mühendise 4 bin, bir teknisyene 6 bin lira ödüyorum' dedi.

Almanya’da mesleki eğitime giden 7.8 milyon genç var. Türkiye’de ise 1.7 milyon. Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla, sanayide ihtiyaç duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor, biz düz lise mezunu yetiştiriyoruz... Dolayısıyla bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim."

Meslek Yüksek Okulu (MYO) Mezunlarının  kısa dönem askerlik ile ilgili soruya özlü; "Bu konuşulan bir konu. Milli Eğitim Bakanımızla Sivas’ta yapılan bir toplantıda bu konu konuşuldu ve Sayın Bakanımız not aldı, 'Bu şekilde bir düzenleme yapalım' diye. Gündemde olan bir konu." Diye açıklamada bulundu.

Ancak Bakanlar Kurulu Sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanın sözleri yanlış anlaşıldı. gündemde MYO mezunları için kısa dönem askerlik konusu bulunmamaktadır. dedi.

Yorumlar (0)