Milli Savunma Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın Dedesi ile İlgili Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmalarında dedesinin Sarıkamış’ta şehit olduğunu belirtmişti.

SİYASET 11.01.2018, 21:59
Milli Savunma Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın Dedesi ile İlgili Açıklama

Bu sözler üzerine Milli Savunma Bakanlığı’na ait şehit kayıtlarını inceleyen bazı kimseler Erdoğan’ın dedesinin isminin bu vesikalarda yazmadığını ileri sürmüştü. Bunun üzerine Milli Savunma Bakanlığı harekete geçerek ilgili belgeyi kısa bir açıklama ile yayınladı. 

Donarak Şehit Olmuş

MSB yaptığı açıklamada Erdoğan’ın dedesinin bahsi geçen tarihlerde askerlik yaptığı ve şehit düştüğüne ilişkin belgelerin bulunduğunu dile getirdi. Bu kapsamda Erdoğan’ın dedesinin künyesinin Mustafa oğlu Kemal olarak geçtiği belirtilirken donarak şehit olduğu da ifade edildi. 

1882 doğumlu olan Mustafa Oğlu Kemal MSB kayıtlarına meçhul asker olarak geçmiş. Bunun sebebini de açıklayan MSB, Osmanlı döneminde savaşta yaralanma neticesinde ölen kişilere şehit denildiği dolayısıyla donarak ölen kimselere meçhul asker kaydının düşüldüğü belirtildi. 

Her ne kadar kanuna göre şehit sayılmasa da Mustafa oğlu Kemal’in askerlik sırasında donarak hayatını kaybettiği ve bugünün şartlarına göre şehit sayıldığı Bakanlık tarafından açıklandı. Künyesinde ise Muti Oğullarından Kemal yazmaktadır. Meçhul asker kaydı ise 30.01.1337 olarak kaydedilmiş. Ayrıca mülahazat kısmında yardıma muhtaç olmadığı ve maaşının da bulunmadığı not düşülmüş.

Böylelikle Milli Savunma Bakanlığı Erdoğan’ın şehit dedesi ile ilgili merak edilen belgeleri de kamuoyuyla paylaşmış oldu. Dolayısıyla bu konuda itiraz eden kimselerin itirazları da yersiz kalmış oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@