MHP’nin Af Teklifi Kimleri Kapsayacak?

MHP’nin kader mahkumları için sunacağı af teklifi için çalışmaları devam ederken, teklifin içeriği de şekillenmeye başlıyor.

MHP’nin Af Teklifi Kimleri Kapsayacak?

Af Teklifinde Sona Yaklaşıldı

Af yasasının çıkması 24 Haziran seçimlerinin öncesinden beri MHP’nin gündemindeydi. Şimdi ise meclis açılınca sunulacak olan yasa teklifi için çalışmalar yapılıyor. Taslak halindeki teklifin 8 maddeden oluşacağı belirtiliyor. Ancak af kapsamında FETÖ, PKK gibi terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayeti zanlıları yer almayacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli affı genel hatları ile tanımladıktan sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığında toplanan MHP’li hukukçular yasa teklifinin taslağını hazırladı. Toplumsal mutabakat sağlanmasını hedefleyen heyet, bunun için Cumhuriyet tarihi boyunca çıkan tüm afları inceledi. Bu afların içerikleri ve oluşturdukları sonuçlar nazara alındı. Hazırlanan taslak meclisin açılması ile TBMM’ye sunulacak.

Toplumun Mutabakatı Sağlanmalı

Çıkarılacak af için “kader mahkumu” diye nitelendiren suçlular ve aileleri seviniyor olsa da madalyonun bir de diğer yüzü bulunuyor. Bu suçluların mağdur ettiği kişilerin yakınları af çıkmasından memnun değiller. Bu yüzden toplumsal mutabakatı sağlayacak ve mağdur yakınlarını küstürmeyecek bir af üzerine çalışılıyor.

Yıldız Türkiye’de şimdiye kadar genel af çıkarılmadığını ifade etti. Hazırladıkları genel af taslağında ceza indirimi, erteleme ve af kurumları yer alıyor. Suçtan zarar görmeleri gözetmek içinse sadece kader mahkumu olanlar affedilecek ve suçu meslek edinenler kapsam dışı kalacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE