MHP’den Çok Konuşulacak Yasa Teklifi

MHP'li Sefer Aycan TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi ile aşı reddinde bulunan ailelerin hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

SİYASET 17.08.2018, 08:21
MHP’den Çok Konuşulacak Yasa Teklifi

Aşı Reddine Hapis Önerisi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, son günlerde gündemde olan aşı reddi hakkında çok ilginç bir kanun teklifinde bulundu. Genişletilmiş bağışıklama programındaki aşıları çocuklarına yaptırmak istemeyen ailelere 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören kanun teklifini TBMM’ye sundu. Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile kanun teklifi hakkında bilgilendirme yaptı.

Aycan konuşmasında şimdiye kadar çocuklara yapılan aşı uygulaması ile bulaşıcı hastalıklara karşı mücadelede büyük yol kat edildiğini söyledi. Ancak ailelerde son zamanlarda çıkan tereddütler nedeniyle aile hekimleri ve vatandaşların karşı karşıya geldiğini belirtti. Hatta sorunun büyüyerek mahkemeye ve oradan Anayasa Mahkemesine intikal ettiğini aktardı.

2 Yıla Kadar Hapis Teklifi

AYM’den ise aşı uygulamasına ilişkin yasal düzenleme olmadığı sürece ailelerin tercih hakkına yönelik karar çıktı. Aycan bu konuda henüz bir yasal düzenleme olmadığını aktardı.

Şu anda aşı yaptırmak sadece bireysel bir tercih diyen Aycan, bu durumun salgın hastalıkların ortaya çıkması ve toplum sağlığını tehdit etmesi anlamına geldiğini söyledi. Bu konudaki kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduğunu belirtti.

Aycan, çocukların aşı yapılmasına karşı çıkan  ebeveynler için de 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini ve olayın tekrarı halinde cezanın yüzde 50 artırılmasını istediklerini aktardı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)