MGK Gündeminde Afrin Operasyonu ve OHAL'in Uzatılması Var

Ankara’da bugün önce MGK, daha sonra ise Bakanlar Kurulu toplanıyor. Erdoğan da önce MGK’ya daha sonra ise Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek.

SİYASET 17.01.2018, 20:03
MGK Gündeminde Afrin Operasyonu ve OHAL'in Uzatılması Var

MGK gündeminde ABD’nin terör ordusu açıklaması ev OHAL’in uzatılması var. OHAL’in uzayacağı zaten açıklanmıştı. 

Terör Ordusu Gündemi

ABD’nin Suriye’de terör ordusu kuracağına ilişkin açıklama, Türkiye tarafından sert bir dille eleştirilmiş ve operasyon çağrısı yapılmıştı. Hatta Erdoğan ordu için “doğmadan boğarız” demişti. Bu haberle birlikte yapılması planlanan Afrin ve Münbiç operasyonlarına ilişkin hazırlıklar yeniden gündeme geldi. Suriye sınırına yığınak hazırlıkları hız kazandı. Operasyonların kaderi ise bugünkü MGK’da belirlenecek. TSK operasyonalar ilişkin hazırlıkları tamamladı ve emir gelmesini bekliyor. 

MGK ve Bakanlar Kuurlu’nda da Afrin operasyonu görüşülecek. Erdoğan’ın on meselesi dediği Afrin operasyonunun akıbeti bu toplantılardan sonra belli olacak. Bu toplantılarda operasyonlara ilişkin yol haritaları çizilecek. Erdoğan, dünkü açıklamasında bu operasyonların Suriyeli muhaliflerle yürütüleceğini söylemişti. Ayrıntılar toplantılar bitince netleşecek.

Ohal 6. Kez Uzayacak

15 Temmuz 2016 sonrasında ilan edilen olağanüstü hal, 2018 yılında da devam edecek. 19 Ocak tarihi itibariyle OHAL 3 ay daha uzatılacak. 19 Nisan’a kadar OHAL’in devam edeceği kesin. Bu konuya ilişkin öneri de hazırlanacak. Bu konuya ilişkin AK Parti yetkilileri zaten açıklama yapmıştı. 6. Kez uzatılan OHAL, bir kez daha uzatılırsa bu süre 2 yılı aşmış olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@