Memurluktan İstifa Edip Aday Olamayanlar

Milletvekili olmak için memurluk görevinden istifa eden kimselerin yeniden görevlerine dönebilmeleri için 1 aylık süre bulunuyor.

SİYASET 22.05.2018, 22:58
Memurluktan İstifa Edip Aday Olamayanlar

Hemen Başvurabilirler

İlgili mevzuat hükümlerinde YSK’nın seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra 1 ay içerisinde göreve dönebilecekleri ifade ediliyor olsa da uygulamada bu süre beklenmemektedir. Nitekim aday adayı iken aday olarak seçilmeyen kimseler kurumlarına başvurularını yaparak derhal göreve başlatılmalarını isteyebilirler.

Farklı Göreve Atama

Eğer bu kimselerin istifa ettikleri kadrolar doldurulmuş ise bu durumda başka kadrolara atamalarının gerçekleştirilmesi söz konusu olabilecektir. Dolayısıyla aynı kadroya atanma gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Ancak yukarıda belirtilen bir aylık süreden sonra başvuru gerçekleştirilirse bu durumda atamaların yapılmayacağını da ifade etmek isteriz.

Göreve Dönemeyecek Olanlar

Seçilemeyen memurlar arasından hakim ve savcılar, subay ve astsubaylar yeniden görevlerine dönemeyecektir. Bu sebeple başvuru yapmaları durumunda da retile karşılaşacaklardır. Ayrıca memuriyetten 2 defa istifa etmiş olanlar seçimler için de istifa etme durumunda yine görevlerine geri dönebileceklerdir. Zira bu istifa 2 istifadan farklı olarak değerlendirilmiştir.

Aday olarak seçilemeyen kimseler görevlerine yeniden başlayabilecekler iken aday olarak seçilip milletvekili olamayan kimseler ise daha sonra görevlerine kaldıkları yerden devam edebileceklerdir. Bunun için başvuru süresinin geçirilmemesi son derece önemlidir. Aksi takdirde hak kaybı yaşanması söz konusu olabilir. Konu ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)