Meclis Başkanı Belli Oldu

Son Başbakan Binali Yıldırım 12 Temmuz günü yapılan meclis başkanlığı seçimleri sonucunda meclis başkanlığı görevine seçildi.

SİYASET 12.07.2018, 23:00
Meclis Başkanı Belli Oldu

400 Oy Bulunamadı

Yeni sistemde mecliste bulunan milletvekillerinin sayısının 600’e çıkarılmış olması sebebiyle meclis başkanı seçimlerinde ilk turda 367 yerine 400 sayısı arandı. Ancak ilk tur sonucunda adaylardan hiçbirisi 400’ü bulamadı. AKP ve MHP’nin ortak adayı olan son Başbakan Binali Yıldırım ilk turda 331 oyla ilk sırada yer aldı. Ancak bu oy miktarı da meclis başkanı seçilmesi için yeterli olmadı. İlk turda Erdoğan Toprak 134, Meral Danış Beştaş 65, Hayrettin Nuhoğlu 43 ve son olarak da Nazır Cihangir İslam da 4 oy aldı.

İlk tur sonuçlarının bu şekilde sonuçlanmasının ardından ikinci tura geçildi. İkinci turda ise son Başbakan Binali Yıldırım’ın oyları 5 oy daha arttı ve 336’ya ulaştı. İkinci turda aranan 300 sayısının üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle de Meclis Başkanlığı’na seçilmiş oldu.

2 Yıl Görev Yapacak

Binali Yıldırım yeni yasama döneminin ilk 2 yılı için Meclis Başkanlığı görevini sürdürecek. Bir sonraki 3 yıl için ise yeniden seçimler yapılacak. Dolayısıyla Binali Yıldırım’ın görev süresinin 2 yıl olduğunu ifade edebiliriz. Meclis Başkanı’nın belirlenmesinin ardından ise Meclis’in çalışmalarına aksaklık olmadan başlayabilmesi için çalışmalara başlanacak. Bu kapsamda komisyon başkanları belirlenecek ve danışma kurulu toplantısı da yapılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)