KYK Borçları Silinsin Önergesi Reddedildi

CHP tarafından verilen KYK borçlarının silinmesi önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi

SİYASET 04.07.2019, 21:10
KYK Borçları Silinsin Önergesi Reddedildi

KYK Borçları Silinmeyecek
CHP tarafından öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının ödemesinin kolaylaştırılması için araştırma önergesi verilmişti. CHP Bursa milletvekili Erkan Aydın tarafından verilen önergeye İYİ Parti milletvekilleri de destek vermişti. TBMM Genel Kurulunda bugün görüşüldü. Teklif AK Parti ve MHP milletvekillerinin verdiği olumsuz oylar nedeniyle reddedildi. 

Erkan Aydın, bu durumu resmi twitter hesabından duyurdu. Duyduğu üzüntüyü belirterek takdiri gençlere bıraktığını söyledi. KYK borcu altında ezilen gençlerin borcunu ödemesi için kolaylık sağlanması gerektiğini yineledi. Önerge reddedilse de Aydın, konunun takipçisi olmaya devam edeceğini belirtti.

O Borç Faizi İle Ödenecek
Ülkemizdeki pek çok yükseköğrenim öğrencisi eğitimini tamamlayabilmek için KYK kredisi almaktadır. Öğrenci iken aylık olarak alınan bu miktar mezun olunduktan belirli bir süre sonra yeniden ödenmektedir. Geri ödenecek olan miktar beyaz eşya endeksine göre belirlenmektedir. Alınan paraya bir de faiz yükü eklenerek geri ödeme yapılır. Ödeme için taksit kolaylığı sağlansa da işsiz olan mezunlar için bu borcu ödemek oldukça zor. 
Üniversite mezunu işsizliğin doruklara ulaştığı ülkemizde işsiz gençler bir de KYK borcu altında ezilmektedir. Bu konuda CHP ve İP milletvekilleri iyileştirme teklifleri verse de, maalesef meclisten sevindiren haber gelmedi. Gençler halen o borcu ödemeye mahkumlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)