Kuzey Kore’den Nükleer Tesislerle ilgili Önemli Adım

ABD ile ilişkilerinin normalleşme sürecine sokan Kuzey Kore sahip olduğu nükleer deneme tesislerini kapatma kararı aldı.

SİYASET 13.05.2018, 23:00
Kuzey Kore’den Nükleer Tesislerle ilgili Önemli Adım

Bundan birkaç ay öncesine kadar ABD ve Kuzey Kore arasında gerginlik hat safhaya çıkmıştı. İki ülke birbirlerine karşı savaş tehditleri savurmaktaydı. Aradan geçen zaman diliminde iki ülke arasında ilişkiler odlukça düzelmiş durumdadır. Bu zaman diliminde Güney Kore ile yakınlaşan Kuzey Kore ayrıca sahip olduğu nükleer deneme tesislerini de kapatacağını dünya kamuoyuna açıkladı.

Nükleer Deneme Sahası Tarih Oluyor

Ülkenin en önemli merkez haber ajansı tarafından yapılan haberde; kapatılacak nükleer deneme tesislerinin içeriğinde tüneller, gözlem tesisleri, araştırma binaları ve güvenlik alanları da dâhil her yeri kapsadığı açıklandı. Kapatma işlemi sırasında dünyanın dört bir yanından gazeteciler davet edilmesi planlanmaktadır.

Kuzey Kore, 23-25 Mayıs’ta tesislerin tamamen kapatılacağını ve bunun dünyaya verilmiş önemli bir barış ve dostluk mesajı olduğunu açıkladılar. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ülkenin kuzeydoğudaki test alanındaki tüm tünellerin patlamayla yok edileceği, gözlem ve araştırma tesislerinin ve yere konuşlandırılmış koruma ünitelerinin de tamamı ile kaldırılıp imha edileceğini açıkladılar. Kim Jong Un, geçen ay Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae in ile yaptığı zirvede nükleer test sahasını kapatmayı planladıklarını açıklamıştı. Ve bu açıklamanın üzerinden kısa bir süre sonra kapatma ile ilgili takvim netleşmiş oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)