Koronadan Endişe Eden Suriyeliler Evlerine Dönüyor

Türkiye sınırındaki kamplarda kalan Suriyeliler kovid 19 salgını nedeniyle yeniden Suriye’ye dönmeye başladılar.

SİYASET 13.04.2020, 20:30
Koronadan Endişe Eden Suriyeliler Evlerine Dönüyor

Çatışmalar Göze Alındı

Suriye’de devam eden çatışmalarda ötürü binlerce Suriye vatandaşı, Türkiye sınırında kurulan kamplarda konaklıyordu. Sayıları 1 milyona yaklaşan bu kişiler kamplarda kalabalık bir şekilde kalmaktadır. Ülkemizde korona virüs görülmesi üzerinden 1 ayı geçti ve virüs halen yayılmaya devam ediyor. İşte bu durum sadece Türk vatandaşlarını değil, Suriyelileri de endişelendirmektedir. Hastalıktan ölmektense ülkelerine dönerek yaşanabilecek çatışmaları göze alıyorlar.

Kamplarda bulunan Suriyeliler konteyner evlerde kalıyorlar ve yeterince hijyen imkanları bulunmuyor. Ayrıca beslenme olanakları sınırlı ve bağışıklıklarının ne kadar kuvvetli olduğu tartışılır bir durumdur. Bu nedenle kamplarda görülecek olan tek bir korona virüs vakası bile hızla ölümlere yol açabilir. Yetkililer her ne kadar üst düzey önlem alsa da endişeler devam ediyor. İki ateş arasında kalan Suriyelilerin bir kısmı Türkiye’de kalmaya devam ederken, bir kısmı ise ana vatanlarına dönüyor. Ülkelerine dönenler virüsten korunacaklarını düşünüyor. 

Suriye’de Henüz Vaka Yok

Suriye’de yaşanan savaş ortamı nedeniyle diğer ülkelerden giriş çıkış yapılmamaktadır. Bu nedenle dünyada korona virüs bulunmayan çok az ülkeden biri de Suriye’dir. İşte bu durum Suriyeliler için bir avantaj oluşturuyor. Ülkelerine dönenler korona virüse yakalanmayacağını düşünüyor. Ancak orada da insanların dönmesiyle birlikte virüs riski artacaktır. Dönen kişiler yine de önlem almalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)