Korona Virüsle İlgili Alınan Yeni Tedbirler Açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı basın açıklaması ile yeni korona virüs tedbirlerini açıkladı.

SİYASET 03.04.2020, 22:35
Korona Virüsle İlgili Alınan Yeni Tedbirler Açıklandı

20 Yaş Altına Sokağa Çıkma Yasağı

Ülke genelinde 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğanların sokağa çıkması yasaklandı. Yani 20 yaşın altındaki çocuklar için sokağa çıkma yasağı olacaktır. Bu yasağa uymayanlar için idari ve adli cezalar uygulanacaktır. 

Bu yasak sonrasında sadece 20 ile 60 yaş aralığında olan ve kronik hastalığı bulunmayan kişiler sokağa çıkabilecektir. Bir nevi sadece çalışması gereken, işe giden vatandaşlar istisna tutulmuştur. 20 yaş altı ve 60 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkmak yerine evlerinde kendilerini izole edeceklerdir. 

Maske Takma Zorunluluğu

Belirli alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Marketler ile Pazar yerlerinde maske takmak zorunludur. Kapalı alanlarda virüs daha kolay yayıldığından buralarda maskesiz gezilmeyecektir. Yani her vatandaş maske edinmeli ve gerekli yerlerde kullanmalıdır. 

31 Şehirde Araç Giriş Çıkışı Yasak

Tedbirlerden biri de bazı şehirlere konulan yasak oldu. İl il virüs vakalarının açıklanması ile insanlar küçük şehirlere, tatil yerlerine ve memleketlerine dönmeye başladı. Bunun üzerine virüsün çok olduğu yerlerden çıkış yasaklandı. 30 büyükşehir ile Zonguldak ilinde yaşayan hiç kimse bu şehirlerden çıkmayacak, diğer şehirlerden de buralara kimse gelemeyecektir.

Yasak süresiz olarak değil, belirli süre ile konuldu. Şu an için 15 gün sürecek yasak bu sürenin sonunda yeniden değerlendirilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)