Kapanma Sonrası Tam Açılma Olacak Mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşı programı ile ve normalleşme süreci ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalar yaptı.

SİYASET 03.05.2021, 08:46 04.05.2021, 11:29
Kapanma Sonrası Tam Açılma Olacak Mı?

Kapanma Sonrası Tam Açılma Olacak Mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşı programı ile ve normalleşme süreci ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Yaz dönemi süresince 18 yaş ve üstüne aşı işlemlerinin tamamlanması gerektiğini düşünüyorum.

65 yaş üstü kişileri, yüzde 90’ın üstünde aşılamayı hedefliyoruz. Ramazan bayramı sonrası için vaka sayılarında 5000 altı hedeflerinin olabileceğine inanmaktayım” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

KAPANMA SONRASI KONTROLLÜ GEÇİŞ OLABİLİR

Tam kapanma işleminden sonra tam açılma olacak mı? Peki! Bundan sonraki süreçler nasıl işleyecek?

Bu işlemlerin dengeli bir süreç olmasını ama pratik olan hayatı da zorlamayacak bir süreç olmaması için kontrollü olarak geçişin daha anlamlı olacağını düşünmekteyiz.

Yaz aylarıyla birlikte tünelin ucunda bir ışık görüyor musunuz?

Önümüzdeki dönemin tedbirlere uyumla birlikte ve yoğun aşılamayla daha kontrollü, daha dengeli, salgının etkisinin daha azaldığı bir döneme geçeceğimize inanıyorum.

Yaz dönemi bunun mümkün olduğunu düşünüyorum.

Vaka sayılarının bayram sonrası belli bir düzeye doğru iniş göstermesi ve bunun devamında kontrollü bir geçiş dönemiyle sürdürülmesi ve Haziran sonunda 40 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılamasını sağlamakta kararlıyız.

Devamında 18 yaş üstünü aşılamayı sağlayabilirsek, yaz döneminin daha kontrollü geçeceğine inanıyorum. Hem tedbirler hem yaygın aşılama birlikte olacak.

BODRUM MUTASYONU OLUR MU

İngiltere mutasyonu, Hindistan mutasyonundan sonra şimdi bir de Bodrum-Çeşme mutasyonu benzetmeleri yapılıyor...

Bunun bir mutasyona sebep olabileceğini düşünmüyorum ama kapalı ve kalabalık ortamlarda bir araya gelmelerle, vaka artış riski taşıdığını söyleyebilirim.

Tam kapanmadan sonra ne bekliyorsunuz?

Tam kapanmayla birlikte insanların teması minimalize edilerek, kalabalık ortamların oluşması önlenerek, vaka sayısının olması gereken düzeye inmesini bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız 5 binin altı gibi bir hedeften söz ettiler.

Ben bu sayının bayram sonrasında olabileceğine inanıyorum.

Şimdiden 30 binli rakamlara inmeye başladı. Bu hedefe ulaşabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)