Kanun Dışında Kalan Taşeronlar Kadroya Alınmalı

Merkezi bütçe kapsamının dışında KİT’lerde çalışmakta olan 69 kurum ve bunun yanı sıra belediye taşeronları için kadro isteniyor.

SİYASET 27.12.2017, 20:37
Kanun Dışında Kalan Taşeronlar Kadroya Alınmalı

Yapılan düzenleme sayesinde taşeron işçi olarak çalışmakta olanlara sürekli olarak kadro verilmesi sağlanacak. Taşeron işçiler için yapılan kadro düzenlemesi ana hatlarıyla belirlenmiş oldu. Ancak netleşmeyen durumlar ve düzenlemeler pek çok farklı boşluğun oluşmasına neden oluyor. Aynı zamanda pek çok soru işaretlerinin yer almasına neden oluyor. KİT’lerde çalışmakta olan taşeron işçiler için belirsizlik devam etmekte.

Kurumlar İçin Verilen Güvenceler
Üniversiteler için yapılan düzenlemeler sayesinde genel bütçeli idari hastaneleri ve üst kurullarda çalışmakta olan 450 bin taşeron için DMK 4D işçisi olacak. Belediyelerde görev almakta olan 400 bin taşeron belediyelerde kurulmuş olan iktisadi teşekküllerde yer alacak. 4C hizmetinde olan 24 bin kişisinde 4B kadrosuna geçişi sağlanacak. 25 bin mevsimsel görev alan işçiler ise beş ay 29 günden yapılan düzenleme ile 9 ay 29 güne kadar çalışma süresini takılacak.

ÇAYKUR, Şeker fabrikası OGM çalışanları özellikle mevsimlik işçiler bu kapsamdan yararlanabilecek. Emekli olmalarına rağmen taşeron olarak çalışmakta olan kişiler için de düzenlemeler yapıldı. Bu sayede bu düzenlemeden yararlanmaları söz konusu olacak.

KİT’lerdeki Taşeronlar İçin Düzenleme 
Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın ortak şekilde yapmış olduğu çalışmalar özellikle KİT’lerde çalışmakta olan taşeronlar için hala devam ediyor. Çalışmanın sona ermesi sayesinde belirlenmiş olan düzenleme açıklanacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@