Kamu Görevlileri Seçimde İzin Kullanabilecekler Mi?

Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasını taşıyan Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

SİYASET 11.05.2018, 21:49
Kamu Görevlileri Seçimde İzin Kullanabilecekler Mi?

Seçime Göre İzinler Ayarlanacak

Yayınlanan genelgede sandık kurullarında görev yapacak personellerin izin kullanmaları hakkında bir düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre sandık kurulunda vazife alacak personellerin seçim tarihlerinde izin kullanmaları mümkün olmayacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde de bu kişiler izin kullanamayacaklardır.

Ancak bu düzenleme sadece seçimde görev alacak kamu görevlilerini ilgilendirmektedir. Dolayısıyla bu kişiler haricindeki kimseler izin kullanabileceklerdir. Güvenlik personellerinin ise tamamı seçim sırasında görevli olacakları için herhangi bir şekilde izin kullanabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Yayınlanan genelgede kamu görevlilerinin görev yaptıkları yerde bulunmalarının gerekli olduğu ifade edilmiştir. Bunun sebebinin ise milletin tercihinin sandığa en iyi şekilde yansıması olduğu ifade edilmiştir. Bu konuda gerekli düzenlemeler kurumların amirleri ve personel birimleri tarafından gerçekleştirilecektir. Hastalık, ölüm gibi sebeplerden ötürü meydana gelen izin alma durumları elbette ki istisnadır. Ancak seçim süresi boyunca görev alması muhtemel olan kişilerin azami derecede görevlerinin başında olmaları, dolayısıyla izin kullanmamaları gereklidir.

Seçimin Ramazan Bayramı tatilinin hemen sonunda yer alması da kamu görevlileri açısından bir avantaj olacaktır. Öyle ki bu sayede personeller tatillerini yaptıktan sonra görevlerine dönebileceklerdir. Bu da izin kullanmak isteyen personeller için ideal bir tarih olmaktadır. Ancak tatil sonrası yoğun bir temponun beklediği de herkesin malumudur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)