Kalın: Bayramda Önlem Alınması Kuvvetle Muhtemel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, korona virüsle mücadele kapsamında Ramazan Bayramında önlemler alınmasının kuvvetle muhtemel olduğunu açıkladı.

SİYASET 18.05.2020, 22:04 22.06.2020, 20:36
Kalın: Bayramda Önlem Alınması Kuvvetle Muhtemel

Bu Hafta Önlemler Belli Olacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı YouTube kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı. Gündemde korona virüs sonrası normalleşme süreci ve bayramda alınacak önlemler vardı. Kalın normalleşmenin artık eskisi gibi olmayacağını, maske ve sosyal mesafenin hayatın bir öğesi olacağını söyledi.

Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağının olup olmadığı konusunda ise bu haftaki verilere göre karar verileceğini açıkladı. Ancak bayramda önlemler alınmasının kuvvetle muhtemel olduğunu açıkladı.

23 Mayıs Cumartesi günü arife günüdür ve 24 Mayıs Pazar günü bayram olarak kutlanacaktır. Üzerinde çalışılan formüle göre 23-24 Mayıs zaten hafta sonu sokağa çıkma yasağına denk gelmektedir. Bu yasak devam ettirilecektir ve hatta bayram nedeniyle 2 gün daha uzatılacaktır. Yani 23-26 Mayıs günleri resmi tatildir ve aynı zamanda sokağa çıkma yasağı ile geçirilecektir.

Yasak Hangi İlleri Kapsayacak?

Mevcut durumda sokağa çıkma yasağının uygulandığı 15 il bulunmaktadır. Diğer illerde azalan riskten ötürü normal hayata dönüş sağlanmıştır. Ancak ramazan bayramı dini bir bayramdır ve aile ziyaretleri, toplu yemekler kaçınılmazdır. İşte bu durum düşünüldüğünde yasağın kapsamının genişleme ihtimali de vardır. Alınacak önlemler birkaç gün içinde kesin olarak açıklanacak ve vatandaşın bayram hazırlıklarını tamamlaması için süre tanınacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)