İstanbul’da Kazanan İmamoğlu Oldu

Yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri bugün tamamlandı ve kazanan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu oldu.

SİYASET 23.06.2019, 22:55
İstanbul’da Kazanan İmamoğlu Oldu

İstanbullu Yeniden Sandık Başında
31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul belediye başkanlığı seçimi AK Partinin itirazı üzerine YSK tarafından iptal edilmişti. Seçimin yenilenmesi için 23 Haziran 2019 tarihi gösterilmişti. İstanbullular belediye başkanlarını seçmek üzere bugün ikinci kez sandık başına gitti. Sabahın erken saatlerinde başlayan oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erdi ve sandıklar açılmaya başlandı. Saat 19.00 gibi YSK’nın seçim yasağını kaldırması üzerine seçim sonuçları kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı. 

İBB’ye talip olan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Partinin adayı Binali Yıldırım arasındaki rekabetin kazananı İmamoğlu oldu. 31 Mart seçimlerinde 13. 000 oy ile kazanan İmamoğlu yeniden kazandı. Bu sefer oy farkı 700 binleri aştı.

Rakipler Birbirini Tebrik Etti
Seçim sonuçları açıklanmaya devam ederken her iki aday arasındaki oy farkı yüzde 10’lara dayandı. Sayım bitmeden, ilk açıklamayı yapan Binali Yıldırım oldu. Yıldırım, İmamoğlu’na tebriklerini iletti ve her konuda yardımcı olacağını iletti. Sayım sona yaklaşırken ise İstanbul’un yeni belediye başkanı İmamoğlu açıklama yaptı. Konuşmasının odak noktasında Türk milleti vardı ve teşekkürlerini iletti. Bu seçim ile daha önce AK Partide olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP’ye geçmiş oldu. İmamoğlu 5 süreyle İstanbul’un yönetimini üstlenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)