İntibak Yasası Sonunda TBMM’de

2000 yılı sonrasında emekli olanlara intibak yapılmasını içeren intibak yasası uzun dönemden sonra TBMM’ye geldi.

SİYASET 08.02.2020, 21:40
İntibak Yasası Sonunda TBMM’de

Milyonlarca Emekli Bu Haberi Bekliyordu

Emekli aylıklarının hesaplanma yöntemi 2012 yılında değiştirilmişti. Bu değişiklik Ocak 2013’te yürürlüğe girdi. Söz konusu değişiklikten sonra 2000 sonrası emekli olanların maaşı kendi unvan ve derecelerinden emekli olanlara göre daha az kaldı. Aynı şartlarda olan iki emekliden birinin diğerine göre daha yüksek maaş aldığı bir durum ortaya çıktı. Bu sorunu çözmek amacıyla intibak yasası devreye sokuldu. Ancak uzun yıllardır konuşulan yasa bir türlü çıkmadı. 

Beklenen gelişme 6 Şubat tarihinde yaşandı. "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" meclise verildi. Yasa TBMM Komisyonlarında görüşüldükten sonra kabul edilirse beklenen intibak gerçekleşecektir. 

Eşitlik İlkesine Aykırı

Kanun teklifinin gerekçesinde ortaya çıkan aylık farklılıklarının Anayasal bir hak olan eşitlik ilkesine ve herkesin insanca yaşama hakkına aykırılık oluşturduğu belirtildi. Bu nedenle yasada 2000-2008 yılları arasında emekli olanlar ile 2008 sonrası emekli olanlar şeklinde 2 grup olacaktır. Gruplar arasında emekli aylıkları yeniden hesaplanacaktır. Emekli aylığı tahsis tarihi ya da ölüm tarihi fark etmeksizin tüm emekliler için hesaplama yapılacaktır. Böylece emekliler arasındaki aylık farklılıkları giderilecektir. Yasa görüşmelerinin yapılması ile yasanın ne zaman çıkarılacağı belli olacaktır. Gelişmeleri sizin için aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)