İlk Defa Bir Nijer Başbakanı Türkiye’ye Ziyaret Gerçekleştirdi

Nijer Başbakanı Brig Rafini Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım tarafından ağırlandı. İlk defa bir Nijer Başbakan’ının Türkiye’yi ziyaret etmesi manidar kabul edilirken misafir Başbakan’ın kıyafetleri de ilgi çekmeyi başardı.

İlk Defa Bir Nijer Başbakanı Türkiye’ye Ziyaret Gerçekleştirdi

Yerel kıyafetleri ile ziyaret gerçekleştiren Rafini Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ise ortak bir basın açıklaması yapıldı. 

Gündem Afrin

Düzenlenen ortak basın açıklamasında Başbakan Yıldırım Afrin operasyonuna geniş bir yer ayırdı. Bölgenin terörist gruplardan tamamen temizlenmesi gerçekleşene kadar bu operasyonun devam edeceğini belirten Yıldırım bugüne kadar 214 hedefin vurulduğunu belirtti. Operasyonun planlandığı gibi devam ettiğini belirten Yıldırım böyle de devam edeceğini belirtti.

Ortak basın açıklamasında konuşma gerçekleştiren Nijer Başbakanı Brig Rafini Türkiye ile olan ilişkilerin çok eskiye dayandığını ifade etti. Bu kapsamda yol çalışmaları için Türk yetkililerinin söz verdiğini ve bu sözün fizibilite çalışmaları yapılarak yerine getirildiğini de Rafini sözlerine ekledi. 

Afrin operasyonuna da değinen Nijer Başbakanı kendilerinin de Boko Haram örgütü ile mücadele verdiklerini ifade etti. Ayrıca gerekli bilgilerin kendilerine verildiğini de sözlerine ekledi. Bunun yanı sıra Başbakan Yıldırım da Boko Haram ve diğer terör örgütleri ile mücadelede Nijer’e destek verileceğini ifade etti. 

Karlı bir günde gerçekleşen bu ziyaret sırasında Kardak krizine de değinildi ve Yunanistan’a sert mesajlar verildi.

YORUM EKLE