İdlip Operasyonu An Meselesi

Türkiye ve Rusya heyetleri arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlip’e yapılacak operasyonun an meselesi olduğunu açıkladı.

SİYASET 19.02.2020, 17:10
İdlip Operasyonu An Meselesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısa süre içinde Suriye rejim güçlerinin saldırıları sonucu 13 şehit verdiğimiz İdlib’e askeri operasyonun “eli kulağında” olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. İdlib’de ortaya çıkan askeri krize ilişkin Türk ve Rus heyetlerinin Rusya’nın başkenti Moskova’daki görüşmeleri tam anlamıyla sonuçsuz kalırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son ikazlarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu ifadeler sonrasında Türk ordusunu her an bölgeye operasyon düzenleyebileceği konuşulmaya başlandı.

Rusya ve Türkiye Arasında Uzlaşma Uzak Görünüyor

Türkiye ve Rusya heyetleri arasında dün Moskova’da yerel saat olan 10.00’da başlayan ve 2 saat süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması sonucunda taraflar masadan kalkmıştı. Türkiye’nin tüm iyi niyet çabalarına rağmen Rusya’nın oldukça yanlı tavrı sonucunda masada anlaşma sağlanamaması sonucunda Türkiye’nin bölgeye operasyonunu kısa süre içerisinde başlayacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte kuvvetle muhtemel olarak görülüyor.

Siyasi ve askeri uzmanlar Türkiye ve Rusya arasında anlaşma şansının yok denecek kadar az olduğunu ve Türkiye’nin olası operasyonu ile birlikte bölgede Türk ve Rus ordularının karşı karşıya gelebileceği ifade ediliyor. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde ise Bölgede telafi edilmesi zor zararların görülebileceği belirtiliyor. Son yaşanan gelişmelerden sonra ABD Türkiye ve Rusya arasında yaşanan İdlip sorununda açık bir şekilde Türkiye’nin yanında olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)