Hollanda’dan Kriz Yaratan 24 Haziran Çağrısı

Seçimlere 40 günlük bir süre kalması ile Hollanda’dan geçmiş seçimdeki krizleri tetikleyici bir tehditkâr bir açıklama geldi

SİYASET 14.05.2018, 14:55
Hollanda’dan Kriz Yaratan 24 Haziran Çağrısı

Hollanda'da hükümetin büyük ortağı Liberal Sağ Parti tarafından, Türk siyasetçilerin ülkede seçim kampanyası yapmasının resmi olarak yasaklanması için yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğine dair açıklamalarda bulunuldu. Ülke basınında geniş yankı bulan bu öneri sonrası Hollanda Başbakanı Rutte, seçim kampanyalarını yasaklayacak düzenleme için çalışmalara başlandığı aktarıldı.

Hollanda’dan Küstah Çıkış

Kendini her zaman özgürlüklerin bekçisi olarak lanse eden Avrupa yine tehditkâr ve yasaklayıcı yüzünü açığa çıkarma niyeti ile harekete geçmiş görünüyor. Ortada herhangi bir olumsuz durum olmamasına rağmen Hollanda yasaklı zihniyete tekrara ortaya çıktı. 24 Haziran seçimleri öncesinde ülkesinde bulunan Türk kökenli vatandaşlar için Türk siyasilerinin toplantı ve seçim kampanyası yapılmasının resmi olarak yasaklanması için sağcı Liberal Parti önderliğinde bir kampanya başlatıldı.

Hollanda Başbakanı Rutte; acelece bu tasarı ile ilgili çalışmalara başlanması talimatını verdiği yönünde ülke basınında haberler yer almakta. Bu utanç ve özgürlüğü kısıtlayıcı tasarıya ülkedeki muhalefet partilerinin de destek verdiği bilgisine ulaşılmış durumdadır.

Almanya’da Yasaklamıştı

Almanya’da hükümet kararnamesiyle, Avrupa Birliği dışından gelen politikacıların, seçimlerden 3 ay öncesinden itibaren propaganda çalışması yapmasına izin verilmemesi sağlanmıştı. Bu durum ülkedeki demokrasi yanlıları tarafından ağır bir şekilde eleştirilmesine rağmen yasalaşmasının önüne geçilememişti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)