Her Ay Celp Dönemi Olacak

TBMM’de görüşmeleri devam eden yeni askerlik sistemi ile artık her ay askere alımların yapılacağı kaydedildi.

SİYASET 14.06.2019, 15:35
Her Ay Celp Dönemi Olacak

Zafiyet Oluşmayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen yeni askerlik sistemi toplantısında sistemin nasıl olacağı hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Bundan sonra celp döneminin Temmuz tarihinden itibaren başlayacağı ve her ay askere alımların gerçekleştirileceği ifade edildi. Bu sayede sınırlarda güvenlik zafiyeti oluşmayacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, toplantıda söz alarak herhangi bir güvenlik zafiyetinin yaşanmayacağını aktardı. Terhis olacak askerlerin yerine uzmanların gönderileceğini de ifade etti. 

Görüşmede bir milletvekili özellikle Kıbrıs sınırının güvenliği hakkında endişelerini dile getirdi. Herhangi bir zafiyet oluşmayacağı söylenmesine rağmen ısrarlarına devam eden milletvekiline Erdoğan esprili bir şekilde yanıt verdi. Erdoğan, bir şey olursa gideriz hemen şurası diyerek karşılık verdi. 

Gündeme getirilen konulardan birisi de yabancı ülkede yaşayan vatandaşlarımızın ödedikleri askerlik ücreti ile ilgili oldu. Hali hazırda 2 bin Euro’ya endekslenen askerlik ücretinin ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın ödediğinden daha az olduğu dile getirildi. Bu nedenle 30 bin liraya sabitlenmesi gerektiği aktarıldı. Ancak bu konuda da herhangi bir değişiklik sinyali verilmedi. Milli Savunma Bakanı

Hulusi Akar’ın diğer partileri de gezerek fikir alması ve tasarıya son hali verilmesi bekleniyor. Bu sayede önümüzdeki hafta içerisinde yasanın tamamen Meclis’ten geçmesi mümkün olacak ve yeni askerlik sistemi uygulanmaya başlayacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@