Hayati Yazıcı’dan İttifak ve Seçim Barajı Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı seçim ittifakına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Hayati Yazıcı’dan İttifak ve Seçim Barajı Açıklaması

AK Parti ile MHP arasında devam eden ittifak görüşmelerine değinen Yazıcı, bu görüşmelerde seçim barajının artık konuşulmadığını ifade etti. Bu kapsamda %10 barajının korunacağını dile getiren Yazıcı, ittifakın hazine yardımını engellemeyecek bir şekilde gerçekleştirileceğini de ifade etti. Bunun zor olduğunu ancak başarılacağını da sözlerine ekledi. 

Tek Mühür Olabilir 

Oy verirken vatandaşların kafasının karışmaması için tek mühür uygulaması yapılabileceği ifade edildi. Bu kapsamda ittifak çatısı altında seçime girecek her bir partiye ayrı ayrı oy verilmesi söz konusu olacak. Ancak bu partilerden birisine verilen oy ittifaka da verilmiş sayılacak. Dolayısıyla da tek bir mühür ile oy verme işlemi tamamlanmış olacak. 
Kılıçdaroğlu’na Cevap

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nunAfrin’e girmeyelim şeklindeki açıklamalarına da değinen Yazıcı, bunun saçmalık olduğunu ifade etti. Daha önce Başbakanımızın kendisini bilgilendirdiğini ve Kılıçdaroğlu’nun bu bilgilendirmeden memnun olduğunu dile getirdiğini ifade eden Yazıcı şimdi ise yolundan saptığını ve şaşırdığını ifade etti. 

YPG/PYD’ye silah gönderme konusunda da açıklamalarda bulunan Yazıcı, halen daha bu örgütlerin terör örgütü olarak tanımlanmadığından yakındı. Bunun için uluslararası arenada mekanizmaları işleteceklerini ifade eden Yazıcı ancak bu sayede ABD’ye dava açılmasının mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca son zamanlarda YPG’ye destek için Kandil’den konvoy geldiğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE