EYT’liler Çözüm Bekliyor

Yerel seçimlerden sonra tekrar gündeme gelen emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’lilerin sorunu acil bir şekilde çözüm bekliyor.

SİYASET 11.04.2019, 14:40
EYT’liler Çözüm Bekliyor

Geçmiş dönemde hükümet tarafından göz ardı edilse de ülkemizde EYT sorunu yani emeklilikte yaşa takılanlar büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bu sorunlarını ise hem hemen her platformda dile getirmek için organize ve planlı bir şekilde dile getirmeye çalışan ETY’liler sorunlarına acil bir çözüm bulunmasını bekliyor. Yerel seçimlerde yaptıkları protestolar ile haklı isteklerini daha geniş kitlelere anlatma fırsatı bulan EYT dernekleri bu anlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım talep ediyorlar. Çünkü bu durum aileler ile birlikte on binlerce insanı ciddi anlamda mağdur ediyor.

Cumhurbaşkanımız Yanlış Bilgilendiriliyor
Emeklilikte yaş sorunu nedeniyle emekli olamadıkları için büyük bir mağduriyet yaşadıkların belirten kişiler ise kazandıkları bu hakkın biran önce kendilerine verilmesini istiyorlar. Özellikle kendi durumlarının Cumhurbaşkanı’na yanlış ve taraflı bir şekilde aktarıldığını ifade eden EYT dernekleri Cumhurbaşkanından randevu talep ederek meseleyi en doğru ve tarafsız bir şekilde anlatmak istiyorlar.

Emeklilikte yaşa takılanların bu konuda en önemli talebi ise 1999 yılında çıkarılan çalışma yasasına ilişkin değişikliklerin geçmişe dönük uygulamasına son verilerek 1999 yılından önce çalışanların prim gün sayısını doldurmadan emekli olabilmeleri olarak biliniyor. Bu anlamda birçok EYT kapsamında olan kişi yasanın geriye dönük işlemesi ve ellerinde olmayan nedenlerle pirim gün sayılarını tamamlayamadıklarından dolayı hala emekli olmayı bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)