Erdoğan’dan Trump’a Mektup

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye tıbbi malzeme yardımı ve beraberinde de Trump’a bir mektup gönderdi.

SİYASET 29.04.2020, 21:21
Erdoğan’dan Trump’a Mektup

Ortaklık ve Dayanışma Mesajı Verildi

Tüm dünya gibi ABD de kovid 19 salgını ile ciddi bir mücadele veriyor. Salgın büyük boyutlara ulaştı ve tıbbi malzeme ihtiyacı karşılanamıyor. Bu nedenle Türkiye müttefiki olduğu ABD’ye tıbbi yardım gönderdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yardımlarla birlikte bir de Trump’a mektup gönderdi. Mektupta kısaca şu konulara değindi. Küresel salgının etkilerini atlatmak için ABD ve Türkiye işbirliğinin önemine değindi. Salgından alınan dersle gelecekte daha çok daha emin adımlarla yürünecektir. ABD’nin aldığı önlemleri takdirle izliyoruz, vaka sayısının azalarak normalleşme sürecinin başlamasından memnuniyet duyuyoruz. 

Salgın Sonrası İçin Adımlar Atılıyor

Türkiye’nin ABD’nin güvenilir ve güçlü bir ortağı olduğu unutulmamalı, salgın sonrasında da ilişkiler en iyi şekilde devam etmelidir. Ayrıca Erdoğan tüm ABD halkına başsağlığı dilemeyi de unutmadı. 

Salgın sonrasında ABD ile 100 milyar dolar ihracat hedefinin gerçekleştirilmesi için ticari ilişkiler kurulmaya devam etmelidir. Suriye ve Libya’da yaşananlar ABD ile Türkiye dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Salgın döneminde gösterilen bu ortak dayanışma unutulmamalı ve sonrasında iki ülke ilişkilerinin stratejik önemi kavranarak adımlar atılmalıdır. Birlikte sürdürülen işbirliği salgın sonrasında da devam etmelidir. 

Erdoğan bu mektubu ile salgın sonrasında ABD ve Türkiye ilişkilerinin daha iyiye gitmesinin temellerini atmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)