Erdoğan ile Bahçeli İttifakı Konuştu

AK Parti ile MHP arasında 2019 seçimlerinde gerçekleştirilecek seçim ittifakı hakkında yapılan çalışmalara Erdoğan ve Bahçeli tarafından onay verildi. Tam Mutabakat Sağlandı.

Erdoğan ile Bahçeli İttifakı Konuştu

3’er kişilik ittifak komisyonunda yer alan ve Erdoğan ile Bahçeli görüşmesine de katılan Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop tam anlamıyla bir mutabakat sağlandığını ifade etti. Bu kapsamda 26 maddeden oluşan bir kanun teklifinin 21 Şubat tarihinde meclise getirileceği Şentop tarafından ifade edildi. 

Şentop tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar 22 saat 45 dakika süren 9 toplantı yapıldığı belirtildi. Ayrıca bu toplantılardan ve gelinen aşamadan liderlerin haberdar olduğunu ifade eden Şentop son noktayı koymak için bu toplantının gerçekleştiğini dile getirdi. 

Seçmen İradesi Sandığa Yansıyacak

Şentop Meclis’e getirilecek düzenleme ile seçmenin iradesinin sandığa yansıyacağını ifade etti. Bu kapsamda her bir partiye ayrı ayrı oy verilebilecek ve herhangi birisine verilen oy ittifaka verilmiş olacak.

Diğer Partiler de İttifak Yapabilecek

Yeni getirilen ittifak sistemi sayesinde diğer partilerin de ittifak yapabilecekleri Şentop tarafından belirtildi. Böylece dileyen partiler bir araya gelerek meclise girme yollarını arayabilecek. Bu sistem ile %1 oy alan bir parti yapılacak ittifaklara katılır ve ittifak %10’u geçerse bu parti meclise girebilecek. 

Ayrıca yapılan düzenleme ile birlikte ittifaka isim koyup koymama noktasında inisiyatif partilere bırakıldı. Ancak AK Parti ile MHP ittifakı için henüz ittifak ismi açıklaması yapılmadı.

YORUM EKLE