Erdoğan: Canlı Yayın İsabet Olmuş

İran’ın başkenti Tahran’da Türkiye, İran ve Rusya devlet başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen üçlü zirvenin canlı yayınlanması hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan isabet olmuş dedi.

SİYASET 09.09.2018, 17:00
Erdoğan: Canlı Yayın İsabet Olmuş

Putin de Bilmiyordu

Türkiye, Rusya ve İran Suriye’de yaşanan savaş durumunu masaya yatırmak için Tahran’da bir araya geldi. Görüşme teamüllerin aksine canlı yayınlandı. Canlı yayın yapılacağından haberi olmayan Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin şaşırırken Cumhurbaşkanı Erdoğan da isabet olmuş yorumunu yaptı.

Kör Bahane

Toplantının gündeminde yer alan temel konulardan birincisi ateşkes idi. Çatışmasızlık ortamının oluşturulması ve Suriyelilerin ülkelerine yeniden dönüşlerinin sağlanması için çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi. Ancak Rusya İdlib’i bombalayarak bu çağrıya pek de uymayacağının sinyallerini vermişti. Nitekim toplantıda da tüm unsurların bir arada olmaması sebebiyle ateşkesin zor gerçekleşeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’de kimyasal silah kullanımı ile ilgili ABD’nin tutumunu da eleştirdi. Sadece kimyasal silahlara karşı hassasiyet göstermek, diğer konvansiyonel silahları göz ardı etmek bizim anlayışımızla uyuşmamaktadır cevabını verdi. Bu sebeple ABD’nin kimyasal silah tutumunu kör bahane olarak nitelendirdi.

Tahran’da gerçekleştirilen üçlü zirve tüm dünyaya İran kanalları tarafından canlı olarak verildi. Böylelikle görüşmelerde hangi konuların ele alındığı da açıkça gösterilmiş oldu. bu durum tüm dünyaya bir mesaj olarak iletildi. Üçlü zirvede ele alınan konuların odak noktası Suriye’nin geleceği ve bunda da Suriyelilerin etkin rol oynaması oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@