Erdoğan ABD’ye Yaptırım Talimatını Verdi

ABD’nin iki Türk bakana yaptırım uygulama kararına misilleme olarak Erdoğan, ABD İçişleri ve Adalet bakanlarına yaptırım uygulanması talimatını verdi.

SİYASET 04.08.2018, 21:57
Erdoğan ABD’ye Yaptırım Talimatını Verdi

Türkiye’den Misilleme

ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi sebebiyle ABD İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül için yaptırım kararı vermişti. İktidar ve muhalefetten oldukça tepki toplayan bu karara misilleme gecikmedi. Kadın kolları kongresinde AK Partililere seslenen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ABD bakanlarına yaptırım talimatı verdi. Bu kişilerin Türkiye’de malvarlığı varsa dondurulacak.

Erdoğan İzmir’deki papazla ilgili olarak ABD’nin attığı adımların stratejik ortaklığa yakışmadığını ve saygısızlık olduğunu belirtti. İçişleri ve Adalet bakanının bu konudan sorumlu tutularak yaptırım uygulanmasının mantıklı olmadığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı Ryan Zinke ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Jeff Sessions için yaptırım uygulanması emri cumhurbaşkanından yetkililere ulaşıldı.

Erdoğan ABD’ye seslenerek siz bunu yaparsanız, biz de yaparız dedi. Trump’a bu yaklaşımının doğru olmadığını söylediğini aktaran Erdoğan, gerçekten stratejik ortaksak gereğini yapmaları gerektiğini belirttiğini aktardı.

“ABD Sapla Samanı Karıştırıyor”

Erdoğan ABD’nin çok küçük meseleleri büyüttüğünü ve sapla samanı karıştırdığını söyledi. Bu durumu üzüntü ile takip ettiklerini belirtti. Türkiye’nin geri adım atacağını sananların bu milleti hiç tanımadığını söyledi.

Erdoğan’ın bu konuşması ile ABD’li iki bakan için yaptırım kararı yetkili ağızdan çıkmış oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)