Elitaş Yeni Kabine İle İlgili Açıklamalarda Bulundu!

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş yeni sistemde kurulacak olan ilk kabine ilgili ipuçları vererek dışarıdan bakanların ağırlıklı olacağını söyledi.

Elitaş Yeni Kabine İle İlgili Açıklamalarda Bulundu!

Bakanlar Kurulu Açıklanacak


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Merkezi'nde katıldığı AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yarın AK Partinin mecliste grup toplantısının olacağını ve bu toplantıda grup başkanı, grup başkanvekili, meclis başkanının belirleneceği hatırlatıldı.

Elitaş bu konuda toplantının ilk bölümünün basına açık olarak yapılacağını ve Erdoğan ile milletvekillerinin istişare edeceğini söyledi. sonrasında ise kapalı oturuma geçilerek bahsi geçen kişilerin seçileceğini söyledi. AK Partiye düşen 4 grup başkanvekilinin ise 5 grup başkanvekiline çıkarılacağını belirtti. 

Elitaş kendilerine gelen akışa göre 21.30’da bakanlar kurulunun açıklanacağını ve Erdoğan’ın yeni bakanlar isimlerini kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.

Bakanlar Kimler?

Gazeteciler Erdoğan’ın partili olmayan bakan açıklamasını da sordu. Elitaş bu konunun cumhurbaşkanının takdirinde olduğunu belirtti. Erdoğan’ın parlamentodan hiçbir milletvekilini bakan yapmayabileceği ve tamamının dışarıdan atanabileceğini söyledi. milletvekili adaylığı yapmayan eski bakanlar ya da sivil toplum örgütlerinden bakan seçilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı yardımcısı içinse kanaatine göre bir ya da iki tane olabilir dedi. Anayasada buna ilişkin bir sayı olmadığından tamamen cumhurbaşkanının takdirinde olduğunu söyledi. Bunları görmek içinse Pazartesi gününü işaret etti.

Yeni sistemde pek çok kişiye yer olduğunu, kurullar, heyetler derken çok kişini görevlendirileceğini söyledi.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 08:32
YORUM EKLE