Ek Gösterge İçin CHP’den Yasa Teklifi

24 Haziran seçimleri sırasında birçok siyasi parti tarafından dile getirilen 3.600 ek gösterge sorunu hakkında CHP Elazığ milletvekili Gürsel Erol tarafından yasa teklifi hazırlandı.

Ek Gösterge İçin CHP’den Yasa Teklifi

Emekli Olmaktan Korkuyorlar

CHP’li milletvekili Erol, emniyet güçlerinin şehit olmaktan daha çok emekli olmaktan korktuklarını dile getirdi.  Zira bu çalışanlar emekli olunca çok ciddi bir maaş düşüşü ile karşılaşmaktadırlar. Bu da geçim sıkıntısı yaşanmasına neden olmaktadır. Kamu emekçileri emekli olmayınca da genç işsizlik oranları sürekli olarak yüksek çıkmaktadır. Zincirleme bir sorun haline gelen ek gösterge sorunu için CHP yasa teklifini sundu. Diğer partiler ile de uzlaşma sağlanırsa kısa süre içerisinde sorunun çözülmesi mümkün olacaktır. 

Ek gösterge düzenlemesini bekleyen kişiler arasında kamu avukatları, kolluk kuvvetleri, sağlık personelleri, öğretmenler ve din görevlileri yer almaktadır. Seçimler öncesinde verilen sözlerin yerine getirilmesi için bekleyen kamu görevlilerinin pek çoğu emekliliklerini de ertelemişlerdi. Ayrıca sadece çalışan kamu görevlileri değil aynı zamanda emekli olan kamu personelleri de bu ek gösterge düzenlemesinden istifade edebileceklerdir. Öyle ki emekli maaşlarına da ek gösterge sayesinde zamlar yansıyacak.

Çalışan kamu görevlileri ise hem yüksek emekli maaşı hem de daha yüksek emeklilik tazminatı almaya hak kazanacaklardır. Ancak bu konuda bir düzenleme yapılmamış olması kamuda emekli olmayı bekleyen kişilerin sayısını artırmakta ve gençlerin önü tıkanmaktadır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE