Eğitim Bir-Sen’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Çağrısı

Eğitim Bir-Sen öğretmenlerin özlük ve sosyal haklarını iyileştirecek öğretmenlik meslek kanunun ivedilikle çıkmasını istedi.

SİYASET 09.09.2019, 21:00
Eğitim Bir-Sen’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Çağrısı

Yazılı Açıklama Yapıldı
Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılması uzun süredir gündemi meşgul ediyor. Öğretmenlerin statüsünü güvence altına alan, meslek ile ilgili tüm ayrıntıların belirlendiği, özlük ve sosyal haklarını iyileştirecekler olan bir kanuna ihtiyaç vardır. Bu durum sendikalar, öğretmenler ve MEB tarafından kabul görmektedir. Hatta 2023 eğitim vizyonu hedeflerinde de bu kanuna yer verildi. Ancak halen somut hiçbir adım atılmadı. 

Eğitim Bir-Sen tarafından 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuzlukla sonuçlandığını hatırlatıldı. Aynı zamanda bir milyondan fazla öğretmenin sorunlarına da kulaklar tıkanmıştır. Hakem kurulu meşruluğunu şüpheye düşürmüştür. Bu aşamadan sonra memurların sorunlarına acilen kulak vermek gerekir.

Uzun süre önce vaat edilen 3600 ek gösterge için halen hiçbir adım atılmadı. Öncelikle kapsama giren meslek gruplarına, sonrasında ise 3600 ek göstergeye her memurun dahil edilmesi istendi. 

MEB Eyleme Geçmeli
MEB tarafından en kısa sürede şu adımlar atılmalıdır:
•    Sözleşmeli öğretmenlik statüsü kamu hizmetlerinin etkili ve verimli kullanılmasına fayda sağlamadığı için kaldırılmalıdır. Mevcut sözleşmeli öğretmenler ise kadrolu olanlarla aynı haklara sahip olmalıdır. Kamu görevlileri eşit iş, eşit ücret prensibine göre çalışmalıdır.  
•    2023 eğitim vizyonu hedeflerinden biri de öğretmenlik meslek kanunun çıkarılmasıydı. Bakanlığın atama ve yer değiştirme işlemleri kanuna bağlanmalıdır. Mesleğin tüm aşamaları ve basamakları belirlenerek hüküm altına alınmalıdır. 
•    Diğer bir sorun olan eğitimcilere şiddet olaylarının önlenmesi için tedbir alınmalıdır. Caydırıcı tedbirler sayesinde eğitimciler bir nebze korunabilir. 
•    Okullara zorunlu harcamaları karşılayacak bütçe sağlanmalıdır. 
•    Yükseköğretimdeki yasakçı ve baskıcı anlayışa son verilerek özgürlükler merkeze konulmalıdır. 
•    Üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin liyakate göre görevlendirilmesi gerekir. Bilgi ve bilim üretmek için gerekli tüm altyapı hazırlanmalıdır. 

Eğitimcilerin tüm hak ve beklentileri toplu sözleşme görüşmelerinde ayakaltına alınmıştır. Uzun süredir beklenen bu yeniliklerin yapılması ile bir barış ortamı sağlanacaktır. Tüm bu sebeplerden MEB bir an önce harekete geçmelidir. Beklemekte olan sorunlar hızla eritilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Recep Bilir 11 ay önce
Sarışın bir sendikaya üye olmak ne kazandırır ki?