Dubaili Dev Grup, Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Abraaj Group, gelişen ülkelerde yaptığı şirket satın alımları ile dikkat çekiyor. İşte bu grup şimdi de Türk ilaç şirketi Sanovel’e yatırım yapmayı planlıyor.

SİYASET 29.12.2017, 19:59
Dubaili Dev Grup, Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Dünya çapında 13,6 milyar dolar varlık sahibi olan Abraaj Grup, Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret’ten azınlık hissesi alma planı yapıyor. Haberin kaynağına göre görüşmeler henüz başlangıç aşamasında. Bu yüzden görüşmeler sonunda anlaşma olur mu belli değil. 

Türk İlaç Sanayisine Yatırım

Ahmet Toksöz ve Zafer Toksöz’ün eşit oranlarda hissedar olduğu Sanovel; antibiyotik, astım ve enfeksiyon ilaçları üretiyor. Bu şirket Türkiye’nin en büyük 10 ilaç üreticisinden biri unvanını taşıyor. 

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın 2016 yılı verilerine göre Türkiye’de 2016 yılı boyunca 2,23 milyar kutu ilaç tüketildi. Bu rakamlar Türkiyedeki ilaç pazarının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Bu ilaçlar 7 milyar dolar satış rakamına ulaşıyor ve Türkiye dünyanın en büyük ilaç pazarları arasında 16. Sırada yer alıyor. 

Daha önce de Türkiye’ye yatırım yapan Abraaj Grup, Netlog’un yüzde 21’ini almıştı. Yine Abraaj Grup bünyesinde faalieyt gösteren Anadolu Girişim Sermayesi Fonu, Biletall’dan azınlık hissesi satın almıştı. Online seyahat şirketi olarak faaliyet gösteren Biletall hissedarlarından biri de Abraaj Grup. 

Abraaj ile Sanovel arasında yapılan görüşmeleirn nasıl sonuçlanacağı, anlaşmaya varılıp varılmayacağı merak konusu. İlerleyen zamanda görüşmeler netlik kazanacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@